Witam , prosiłbym o zapoznanie sie z trescia i jezeli to mozliwe rozesłanie po inych forach :)
APEL
Zwracam się z apelem i prośbą o wsparcie inicjatywy Pana Dyrektora inż. Jerzego Jasiuka o nadanie Muzeum Techniki w Warszawie rangi muzeum narodowego.
Sprawa jest niezwykle ważna, proszę potraktować ją poważnie. Proszę zapoznać się z załączonym dokumentem. Dotyczy to nas wszystkich, naszych dzieci i wnuków.
Pomóżcie ratować bezcenną, polską, narodową kolekcję zabytków kultury materialnej.
Proszę o wysyłanie wiadomości do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa
Narodowego na adres: rzecznik@mkidn.gov.pl
--------------------------------------------------------------
PISMO PANA DYREKORTORA JERZEGO JASIUKA
--------------------------------------------------------------
MUZEUM TECHNIKI
00-901 Warszawa, Pałac Kultury i Nauki
www.muzeum-techniki.waw.pl
Warszawa, 20 czerwca 2006 r.
O ODPOWIEDNIĄ RANGĘ MUZEUM TECHNIKI W STOSUNKU DO JEGO ZNACZENIA DLA KRAJU I SPOŁECZEŃSTWA
Rola techniki jako jednej z najważniejszych dziedzin życia i działalności człowieka jest uznawana powszechnie. Ugruntowuje się przekonanie, że postęp techniczny stanowi podstawę rozwoju cywilizacji, a także w znacznym stopniu rozwoju społecznego.
Przekonanie to istnieje również w naszym Kraju, ale nie zawsze i nie w pełni konsekwentnie realizowane są wynikające z niego wnioski. Takim zasadniczym wnioskiem jest konieczność kształtowania kultury technicznej, która jest fundamentem owocnego rozwoju i wykorzystania techniki.
Nieodzowne kształtowanie kultury technicznej wymaga odpowiednich działań i instytucji, które te działania wykonują. Muzea techniki należą do tych instytucji zajmując wśród nich jedno z czołowych miejsc.
W Polsce tradycje muzeów techniki sięgają połowy XIX wieku, a więc okresu zaborów, kiedy należały do nielicznych narodowych instytucji, które miały możliwość działania - np.Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie, gdzie pierwsze naukowe kroki stawiała późniejsza dwukrotna laureatka Nagrody Nobla Maria Skłodowska-Curie.
W Niepodległej Polsce powstało w 1929 r. Muzeum Techniki i Przemysłu, które odegrało znaczącą rolę w popularyzacji i upowszechniania wiedzy o narodowych tradycjach techniki i przemysłu, a równolegle o aktualnych osiągnięciach postępu technicznego i gospodarki w Kraju.
Rola tego Muzeum była doceniana przez naczelne władze II Rzeczypospolitej, sam Prezydent prof.Ignacy Mościcki interesował się żywo działalnością placówki i wspierał jej działania osobistym poparciem. Podobnie Prezydent Warszawy Stefan Starzyński czy twórca Gdyni i COP-u wicepremier RP inż.Eugeniusz Kwiatkowski.
II wojna światowa spowodowała niestety zniszczenie Muzeum Techniki i Przemysłu. Próba reaktywowania Muzeum bezpośrednio po zakończeniu wojny nie przyniosły pozytywnego rezultatu, gdyż osoby, które podjęły w tym kierunku działania nie cieszyły się, mówiąc delikatnie, zaufaniem władz.
Reaktywowanie nastąpiło dopiero w 1955 r. z inicjatywy środowisk inżynierskich zrzeszonych w Naczelnej Organizacji Technicznej, która spełniła rolę organu założycielskiego i której agendą jest obecnie Muzeum Techniki (taka nazwa została placówce nadana po wojnie).
Telefony: Sekretariat 620-47-10 (fax), Dział Przemysłu 656-67-74, Biblioteka 656-67-46, Archiwum 620-10-82, Organizacja Zwiedzania 656-67-47
e-mail : mt@muzeum-techniki.waw.pl
W ciągu tych 51 lat Muzeum Techniki zgromadziło bardzo wartościowe eksponaty, zwłaszcza z zakresu dokumentacji dziejów techniki polskiej. Zbiór tych eksponatów świadczy o bogatych tradycjach naszej techniki. W codziennej działalności Muzeum tradycje te są szeroko popularyzowane
i upowszechniane wśród zwiedzających, których liczba w ciągu roku wynosi od lat średnio około 130 tysięcy, przy czym pokaźna część tych zwiedzających, w szczególności młodzież szkolna, korzysta ze specjalnych zajęć obejmujących pokazy, projekcje filmowe i tematyczne prelekcje.
Obecnie działalność Muzeum ulega jednak pewnemu ograniczeniu, Naczelna Organizacja Techniczna nie jest bowiem w stanie zapewnić placówce odpowiednich warunków nie tylko dla rozwoju, ale nawet aktualnej egzystencji z braku środków finansowych. Trudno więc mówić o spełnianiu przez Muzeum roli odpowiedniej do znaczenia techniki w życiu Kraju, kształtowaniu kultury technicznej i prezentowania bogatych tradycji. Spełnianie takiej roli wymaga innej rangi Muzeum Techniki i stabilnych warunków jego działalności, w tym co ważne warunków finansowych, adekwatnych do warunków, które są zapewniane dla innych muzeów o wysokiej randze.
Postulujemy, aby Muzeum Techniki otrzymało rangę Muzeum Narodowego przede wszystkim z uwagi na zakres jego działalności, która reprezentuje dorobek polskiej myśli techniki, stanowiącej, jak wiadomo, fundament rozwoju cywilizacji.
Taką rangę ma np.w Czechach Narodni Technicke Muzeum , podobnie w Wielkiej Brytanii Science Museum, w Niemczech Deutsches Museum. a we Francji Palais de la Decouverte.
Polska nie powinna być pozbawiona narodowej instytucji, która byłaby skarbnicą zabytków i dokumentów świadczących o bogatych tradycjach naszej techniki, od jej odległych początków po dzień współczesny, a przy tym mogła pozytywnie wpływać na ochronę zabytków techniki w naszym kraju. Tego wymaga nasza pozycja w świecie, w którym znaczenie techniki doceniane jest w coraz większym stopniu.
inż. Jerzy Jasiuk
Dyrektor
------------------------------------------------------------------
Proszę zadawać pytania na jakim etapie jest sprawa, wyrażać zaniepokojenie o losy Muzeum Techniki.
Zależy mi na największej ilości maili. Proszę o wysyłanie wiadomości w imieniu: własnym, instytucji, organizacji, stowarzyszeń, klubów itp.
Zwracam się z niniejszym apelem w porozumieniu z panem Janem Tarczyńskim, sekretarzem Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.
Pozdrawiam serdecznie
Bartłomiej Jackiewicz
Od siebie dodam jeszcze ze miesci sie tam ogromna kolekcja pojazdów z FSO ( Stratopolonez , Fiat "Rekord" ,Polonez 3d , analog , Beskid , Ogar i wiele wiele innych) oraz pozostałe cenne auta takie jak chodzby Ford T......
Pozdrawiam
LOBUZ88 / 2006-07-16 00:05:41 /
jestem za , zwłaszcza ford T , chętnie się nim zaopiekuję osobiście :)
CRUISER / 2006-07-16 12:58:58 /